• En yeniler

  BIOS Güvenliği


  BIOS, x86 tabanlı donanımızı yönlendiren ve ayarlarını yapan en alt düzeydeki yazılımdır. LILO ve diğer Linux sistem yükleme yöntemleri, Linux makinenizin nasıl açılacağına karar vermek için BIOS’a erişir. Linux’un çalıştığı diğer donanımlarda da benzer bir yazılım bulunur (Mac’lerde OpenFirmware ve yeni Sun’larda Sun boot PROM’u gibi). BIOS’unuzu kullanarak saldırganların bilgisayarınızı kapatıp açmasını, ve Linux sisteminizi yönlendirmesini engelleyebilirsiniz.
  Bir çok BIOS bir parola ayarı yapmanıza izin verir. Bu o kadar da çok güvenlik sağlamaz (BIOS sıfırlanabilir, veya kasa açılarak çıkarılabilir), ama iyi bir caydırıcı etken olabilir (yani zaman alacak ve kurcalamanın izleri kalacaktır). Benzer şekilde, s/Linux (SPARC(tm) işlemcili makineler için Linux) sisteminizde, açılış parolası için EEPROM’unuzu kullanabilirsiniz. Bu saldırganları yavaşlatacaktır.

  BIOS parolalarına güvenmenin diğer bir riski varsayılan parola sorunudur. Çoğu BIOS üreticisi, insanların parolalarını unuttuklarında bilgisayarlarını açıp pilleri çıkarmasını beklemediği için, BIOS’lara, seçilen paroladan bağımsız bir parola koymuştur. Bu parolalardan yaygın olarak kullanılanlar:

  j262
  AWARD_SW
  AWARD_PW
  lkwpeter
  Biostar
  AMI
  Award
  bios
  BIOS
  setup
  cmos
  AMI!SW1
  AMI?SW1
  password
  hewittrand
  shift + s y x z


  Ben Award BIOS için olan AWARD_PW parolasını denedim ve çalıştı. Bu parolalar üreticilerin WWW sayfalarından ve ASTALAVISTA.BOX.SK adresinden kolaylıkla ulaşılabilir durumdadır ve böyle olduğu için de BIOS parolasının yeterince bilgili bir saldırgana karşı yeterli bir koruma olduğu düşünülemez.

  Çoğu x86 BIOS’u, diğer bazı güvenlik ayarlarına sahiptir. BIOS kitapçığınıza bakabilir, veya bir sonraki açılışta BIOS’a girerek ne tür ayarlar olduğunu gözden geçirebilirsiniz. Örneğin, bazı BIOS’lar disket sürücülerden sistem yüklenmesine izin vermez, bazıları da BIOS’un bazı özelliklerinin kullanılması için bir parola gerektirir.

  Not: Makineniz sunucu görevi yapıyorsa, ve bir açılış parolası koyduysanız, makineniz başında kimse olmadığı zaman açılmayacaktır. Örneğin bir elektrik kesilmesi durumunda makinenin açılması için başına giderek parolayı girmeniz gerekecektir

  bitti sizde biseyler eklerseniz daha verimli oluruz!!

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad