dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

İslamin Şartlari Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Kasım 03, 2009

Filename İslamin Şartlari
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Kasım 03, 2009
Label
Action
Merhabalar Sevgili Dostlar ;

Hepinizi yüce Allah'ın selamı ile selamlıyor ve islamın şartları konusunda bilgilenmek adına sizi aşağıdaki yazıyı okumaya davet ediyorum...

Buyurun ;

Yapılması emredilen (farz olan) şartlara İSLAMIN ŞARTLARI diyoruz.

İSLAMIN ŞARTLARI

İslamın şartı 5 tir. Bunlar;

Kelime-i Şahadet Getirmek
Namaz Kılmak
Oruç Tutmak
Zekat Vermek
Hac Yapmak
Güzel Allah’ımızın, bize kendimiz için hayırlı olacak ve kendi katında değer verdiği en önemli ibadetler bunlardır. İbadetlerin sultanıdır. Birinci maddedeki (Kelime-i Şahadet) imanımızın, şahit olduğumuz (bir nevi söz vermek) olduğunu biliyoruz. İkinci maddede gelen NAMAZ ise, bir müslümanın en çok dikkat etmesi gereken ibadetlerdendir. Namazda gevşeklik ve terketmek harama sürükler, inkar etmek ise dinden çıkarır (dinin kesin ölçülerini inkar etmek, dinden çıkarır).

Namaz, Allah’ı anmak için en tesirli ibadettir. Tekbiriyle Allahı yüceltir, Kıyamıyla saygıda ayakta bekler, Kıraatiyle Allah kelamını okur, Rükusuyla Allah’ın huzurunda eğilir, Secdesiyle Alnını yere koyar ve oturuşuyla edep üzere, ilahi huzurda kulluk vazifesini yerine getirir vaziyetteki bir ibadet, Allahın en çok hoşuna giden amellerdendir. Önemli olan niyetimizin sağlamlığıdır. (Yeterki niyetimiz Allah rızası için olsun)

Zekat ve hac şartları ise, maddi durumumuzla bağlantılı ibadetlerdendir. İkisindede çok hayır vardır. Zekat ile fakirlik-zenginlik dengesi sağlanır, Hac ile Kıblemiz olan Kâbe ziyaret edilir, Peygamberimizin yaşadığı ayak bastığı topraklar beldeler görülmüş hatırlatılmış olur ve imanımızı artırmış olur. Bu yüzden hiçbiri kesinlikle gereksiz değil, aksine bizlere lazım olan şeylerdir.

İslam’ı güzel bir biçimde yaşamak istiyorsak, şartlarına uyarak ve uygulayarak huzura kavuşabiliriz. Hepsi bizim elimizde.
Huzur İslamda..

Antimedya.net

0 yorum:

Yorum Gönder