dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

DNS ÖNBELLEĞİNİ TEMİZLEMEK Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Mayıs 28, 2013

Filename DNS ÖNBELLEĞİNİ TEMİZLEMEK
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Mayıs 28, 2013
Label
Action

DNS adresleri internet servis sağlayıcısından otomatik olarak istemcilere verilir. Fakat bazı durumlarda dns adresi isteğe bağlı olarak getirilir. Daha çok sabit ip adresi olan web servislerinin kendilerina ait bir dnsleri bulunur ve internet üzerindeki tüm web sitesi adreslerinin DNS sunucuları farklıdır.


Bir istemci(bilgisayar) internete bağlanırken, servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini hafızasında tutar. Hafızasına aldığı bu DNS adresi için tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi talebinde bulunmaz ama bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri geçerliliğini kaybeder veya ilgili web sitesi DNS değiştirebilir. Her ne kadar DNS problemleri farklı yollarla da gelişmiş olabilse de genel anlamda bir web sitesine erişim problemi ya bilgisayarın daha önceden aldığı DNS adresinin geçerliliğini kaybetmesinden veya bağlanılmak istenen web sitesinin DNS adresini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.


Bu nedenle zaman zaman web sitelerine erişimde bir takım sıkıntılar yaşanır. Bu problemi düzeltmek için aşağıdaki uygulamayı yapmanız ve böylece DNS Önbelleği Temizleme işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulama ile bilgisayarınızın DNS hafızası temizlenecek ve yeni bir IP adresi alacaksınız.

Peki Bu Temizleme İşlemini Nasıl Yapıcaz     Bunu Sizinle Paylaşıcam.

Öncelikle  ; 


Başlat >> Çalıştır >> cmd   


Yazıp Enterliyoruz.

Çıkan Cmd Ekranına Sırasıyla Vereceğim Kodları Gireceksiniz.ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit


Yazıp Enterliyoruz. Ve Ekran Kapanacaktır.Ve DNS Önbelliğimiz Temizlenmiş Olacaktır.

Sonuna Kadar Okuyan Herkese Teşekkürler , Faydalananlara Başarılar.

0 yorum:

Yorum Gönder