• En yeniler

  DNS ÖNBELLEĞİNİ TEMİZLEMEK


  DNS adresleri internet servis sağlayıcısından otomatik olarak istemcilere verilir. Fakat bazı durumlarda dns adresi isteğe bağlı olarak getirilir. Daha çok sabit ip adresi olan web servislerinin kendilerina ait bir dnsleri bulunur ve internet üzerindeki tüm web sitesi adreslerinin DNS sunucuları farklıdır.


  Bir istemci(bilgisayar) internete bağlanırken, servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini hafızasında tutar. Hafızasına aldığı bu DNS adresi için tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi talebinde bulunmaz ama bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri geçerliliğini kaybeder veya ilgili web sitesi DNS değiştirebilir. Her ne kadar DNS problemleri farklı yollarla da gelişmiş olabilse de genel anlamda bir web sitesine erişim problemi ya bilgisayarın daha önceden aldığı DNS adresinin geçerliliğini kaybetmesinden veya bağlanılmak istenen web sitesinin DNS adresini değiştirmesinden kaynaklanmaktadır.


  Bu nedenle zaman zaman web sitelerine erişimde bir takım sıkıntılar yaşanır. Bu problemi düzeltmek için aşağıdaki uygulamayı yapmanız ve böylece DNS Önbelleği Temizleme işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulama ile bilgisayarınızın DNS hafızası temizlenecek ve yeni bir IP adresi alacaksınız.

  Peki Bu Temizleme İşlemini Nasıl Yapıcaz     Bunu Sizinle Paylaşıcam.

  Öncelikle  ; 


  Başlat >> Çalıştır >> cmd   


  Yazıp Enterliyoruz.

  Çıkan Cmd Ekranına Sırasıyla Vereceğim Kodları Gireceksiniz.  ipconfig /flushdns
  ipconfig /release
  ipconfig /renew
  exit


  Yazıp Enterliyoruz. Ve Ekran Kapanacaktır.Ve DNS Önbelliğimiz Temizlenmiş Olacaktır.

  Sonuna Kadar Okuyan Herkese Teşekkürler , Faydalananlara Başarılar.

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad