dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Dmoz Nedir ? Ne İşe Yarar ? Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Haziran 01, 2013

Filename Dmoz Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Haziran 01, 2013
Label
Action
Arkadaşlar Merhaba ;

Dmoz hakkında piyasadaki forum,blog ve websitelerde o kadar çok yazı ve karışık bilgiler varki. Gerek eksi gerek artı yönde olsun hemen hemen hepsi bu konuya bir yön vermekte. Şu unutulmaması gerekilen bir gerçektir ki Google hala DMOZ’u yedek dizin kaynağı olarak kullanmakta ve bu değişene kadar da DMOZ’da listelenmek çok büyük bir önem arzetmektedir. Diğer bazı Seo yöntemleri ile de DMOZ’da listelenmeden Google’da yüksek sıralar elde edebilirsiniz fakat eğer sitenizi kaydetmeyi başarabilirseniz DMOZ çok kaliteli bir backlink olacaktır.

Peki DMOZ’a link eklemek için ne kadar zaman harcamanız ve beklemeniz gerekiyor?
DMOZ’a link eklemek en fazla 10-15 dk. civarında bir zamanınızı alır ve sonrası için beklemeniz gerekecek. Belki de uzun bir süre beklemek…

DMOZ’da sitenizi göstermek için iki seçeneğiniz var. Zor olan seçenek: Sitenize uygun kategoriyi bulup orayı açacaksınız ve site ekle bölümünden sitenizi ekleyeceksiniz.

Kolay olan seçenek ise: Sitenizin veya şirketinizin hitap ettiği ve bulunduğu bölgedeki kategorilere inmek, oradaki en uygun kategoriyi seçmek ve sitenizi eklemek. Evet belki bu DMOZ’un çok derinlerinde ve sitenize pek uymayan bir kategorideki link olabilir fakat unutmayın sonuçta bu bir DMOZ linkinin ne kadar önemli olduğunu unutmayın..!

Peki bu link ne kadar etkilidir?
Bir tanıdığım ev güvenlik işleri şirketi sahibiydi. 2 yıl boyunca şirketinin sitesi için ilgili sitelerden kaliteli linkler satın aldılar, Ev güvenliği ile ilgili ve kendileri ile ilgili muhteşem denebilecek başlıklar ve içerik oluşturdular. düzenli bir program ile dizinlere kayıt oldular ve reklam yaptılar. Bütün bunlar Google’da onlar için en önemli kelime olan “Ev Güvenliği” kelimesi konusunda karşılıksız ve ödülsüz bırakıldı.

Sonra 8 ay önce onların sitelerini DMOZ’a bölgesel olarak Güvenlik Şirketleri kategorisine ekledim ve 5-6 ay sonra siteleri bu kategoride listelenmeye başladı. Bu listelenmeden tam 3 gün sonra da artık onlar Google da “Ev Güvenliği” konusundaki aramada birinci sırada çıkmayı başardılar. Üstelik açıklamanın bir kısmı onların meta-tag’ları ile ilgili değildi ama DMOZ yine de siteyi listeliyor.

Son olarak DMOZ’a kaydolurken sitenizi eklemek istediğiniz kategorinin editörü olup olmadığına dikkat edin. Onlar genellikle meşgul olurlar ve kaliteli siteleri belirlemek için çok seçici davranırlar. (Bu meşguliyet belki sitenizi eklemek için yıllarınızı alabilir, kendi sitemden biliyorum) Sonuç olarak sabırlı olun ve sandalyenize rahatça oturup DMOZ’un beraberinde getireceklerinden faydalanıp zevk almaya bakın…Sonuna Kadar Okuyanlara Teşekkürler , Faydalananlara Başarılar.

0 yorum:

Yorum Gönder