• En yeniler

  CPanel Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

  Arkadaşlar Herkese Merhaba Sizlere " CPanel Nedir ? Ne İşe Yarar .? Nasıl Kullanılır ? " Tüm Bu Soruların Cevabını Yanıtlayacağım.

  Öncelikle CPanel ;

  CPanel [ Control Panel ]  Host Müşterilerinin WebMasterlerin İşlemleri Görsel Veya İnteraktif Olarak Yapmalarını Sağlayan Ve Lisans Gerektiren Bir Hosting Kontrol Panelidir.


  Peki Bu CPanel Nasıl Kullanılır ? ; 

  Hayal Edin Bilgisayarınızda Hiçbir Yardımcı Program [ Belgelerim - Bilgisayar vs ] Yok  Sadece Ms-Dos Var.Bilgisayarı Böyle Kullanmak Sıkıcı Ve Zahmetli Bir Hal Alırdı.
  Örn.Bir Dosyayı Kopyalamak İçin " copy dosyayolu/yeniyol/dosya komutu " nu Vermeniz Gerekecekti.

  Linux İşletim Sisteminide Böyle Hayal Edebilirsiniz.Eğer Böyle Bir Görüntü Panelimiz Olmasaydı Bilgisayar Kullanmak İçin Hem Kod Bilgisi Bilmek Gerecekti Ve Bilgisayar  Kullanmak İşkence Haline Gelecekti.

  CPanel İle Siteyi Yönetirken Sanki Masaüstünde Kullanır Gibi Kullanabilirsiniz.


  CPanel Neler Yapabilir ? ;

  - E-Posta
  - Site Yönetimi
  - Analizer
  - Diğer Gelişmiş Araç Ve Eklentiler


  E-Posta : 

  E-Posta Hesabı Ekleyip , Kaldırabilirsiniz.WebMail Kullanabilir - Toplu Mailler Atabilirsiniz.Ve Bunun Gibi Bir Çok İşlev.

  Site Yönetimi :

  CPanel Parolanızı Değiştirebilirsiniz.FTP Hesaplarınızı Yönetebilirsiniz.Ve Bunun Gibi Birçok İşlev.


  Analizer : 

  CPanel İle Sitenizin Online Veya Toplu Olarak Analizlerine Ulaşabilirsiniz.

  Diğer Gelişmiş Araç Ve Eklentiler ; 

  Cron işlemler, Mime tipleri, Apache handlers, ağ araçları, SSL yönetimi, Cgi merkezi, Agora Shop, Java-Cgi Sohbet odası, PhpMyChatRoom gibi eklentiler de Cpanel’de bulunmaktadır.


  CPanel Son Dönemlerde Birçok Gelişmeye Yönelik Yenilikler Yaptı.Bu Yeniliklerinde Yaptığı Katkıları Sayesinde Son Dönemde Önemli Bir Gelişme Kaydetti Ve Dünyaca Bilinen Bir Popülerlik Seviyesine Ulaştı.
  Teşekkürler.

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad