• En yeniler

  Domain Alias [ Takma Alan Adı ] Nedir ?

  Merhaba.

  Alias Alan Adı : Türkçedeki anlamı ,  "takma alan adı" veya "öteki alan adı" dır.


  Alias alan adı , Adındanda anlaşıldığı gibi mevcut bir alan adının yönlendirilmiş halidir.Ancak Normal yönlendirmelerden farkı vardır.

  Örnek verecek olursak ;

  2 adet alan adımız  ve birinin üzerine kurulu bir adet hostumuz var.

  1.alan adımız ; "www.dest.com" ( hostun kurulu olduğu hesap
  2.alan adımız ;" www.web.com"

  Şimdi ; ( hatırlatma; hostumuz" www.dest.com "üzerine kurulu) 

  Hostun kurulu olmadığı alan adının (www.web.com ) yönetim panelinden alias alan adı olarak "www.dest.com" alan adını eklediğimizi varsayalım.
  Ekledikten sonra ziyaretçiler url kısmına "www.web.com" yazıp sayfayı açtıkları anda url kısmı "www.web.com" olarak kalır ancak açılan sayfa aslında "www.dest.com" dur.

  Normal url yönlendirmede böyledir ancak Alias alan adının en önemli ve en avantajlı tarafı burada açığa çıkar.
  Örneğin "www.dest.com"  iletişim kısmına girildiğinde normalde "www.web.com" dan "www.dest.com/iletisim/" sayfasına geçer ancak Alias alan adında böyle bir sorun kesinlikle olmaz.
  İletişim kısmına girildiğinde sanki host "www.web.com" üzerine kuruluymuş gibi "www.web.com/iletisim/" sayfasını ziyaret etme olasılığı sağlar.

  İşte Normal url yönlendirme ve alias yönlendirmenin farkı burdadır.Bu fark kimilerine göre avantaj kimilerine göre ise dezavantajdır.

  Önemli Not : Domain Alias özelliğini kullabilmeniz için her iki alan adının dns adresleri aynı ve iki alan adınında ( Örnekteki ; www.dest.com www.web.com ) sahibi olmalısınız.
  Sorun - Görüş Bildirimlerinizi Lütfen Yorum ile Bildiriniz.

  Teşekkürler.


  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad