dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Erkekler doğum kontrol hapı kullanırsa ne olur Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Temmuz 10, 2015

Filename Erkekler doğum kontrol hapı kullanırsa ne olur
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Temmuz 10, 2015
Label
Action

Erkekler doğum kontrol hapı kullanırsa ne olur

Bu soru ilk başta kafa karıştırıcı gibi gelse de, cevabını merak eden pek çok kişi olabilir. Bilimfili'nin haberine göre, bir erkeğin doğum kontrol hapı kullanması halinde ortaya çıkabilecek belirtiler ise hapın kullanım süresiyle ilişkili.

Soru size çok garip gelebilir fakat mutlaka bu sorunun cevabını merak edenler de vardır. Acaba bir erkek , doğum kontrol hapı kullanırsa ne olur? Ya da bir başka soru, bir erkek niçin doğum kontrol hapı kullanır? Bu soruları cevaplamadan önce bir uyarı yapalım: herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora görünün. Doktorlar size, belirtilere ya da duruma göre en uygun tedavi tavsiyesinde bulunacaklardır. Doğum kontrol hapları iki hormon içerirler, östrojen ve gebelik hormonu. Bu iki hormonu da kadın vücudu doğal bir biçimde üretir. Bu hormonlar doğum kontrol hapı formunda alındığında, kadınların adet dönemlerini düzenler ve yumurtanın rahme yerleşmesini engeller. Bu hormonlar erkek vücudunda da düşük miktarlarda bulunurlar. Östrojen sperm gelişiminde, gebelik hormonu(progestin) da testesteron üretiminde kullanılır.

UZUN VADEDE TESTİSLER KÜÇÜLÜYOR MEMELER BÜYÜYOR

Eğer bir erkek, yalnızca bir ya da iki doğum kontrol hapı kullanırsa, birşey olmayacaktır. Az miktarda hap içerisinde, erkek vücudunun dengesini bozacak kadar çok miktarda hormon yoktur. Fakat, eğer bir erkek düzenli olarak uzun bir süreç içerisinde doğum kontrol hapı kullanırsa; göğüsleri büyümeye, testisleri küçülmeye başlar. Ayrıca cinsel dürtüleri ve sakal miktarı da azalır. Yüksek miktarda östrojen ayrıca prostat büyümesi ve prostat kanseri riskini de arttırır. Başka bir açıdan bakıldığında, doğum kontrol hapı kullanan erkeklerin kalp krizi riski azalabilir fakat diğer etkileri göz önüne alındığında, bu etki doğum kontrol haplarının erkekler tarafından kullanılmasını cazip hale getirecek kadar kuvvetli değildir.

ERKEKLERİ FEMİNEN HALE DÖNÜŞTÜREBİLİR

Şimdi de ikinci sorunun cevabına bakalım. Acaba bir erkek, neden doğum kontrol hapı kullanır? Bazı insanlara göre, doğum kontrol haplarını kullanmak erkeği daha feminen bir hale dönüştürür. Fakat, durum tam olarak böyle değildir. Eğer feminenlik bir amaç ise, bu sonuca daha verimli bir şekilde ulaşılabilecek birçok farklı ve belki de en önemlisi, daha güvenli yöntem vardır. Eğer bir erkeğin böyle bir düşüncesi varsa ve feminen olmaya karar verdiyse, öncelikle feminenliği keşfetmek istemesinin sebeplerini bir doktor ya da psikolojik danışman ile tartışması daha doğru bir seçim olacaktır. Bir doktora görünmek, hormon terapisine başlamadan önceki en gerekli adımlardan birisidir.

0 yorum:

Yorum Gönder