• En yeniler

  Nefes Alırken Ağrı: Nedenleri ve Tedavisi

  Nefes alıp vermek çoğu zaman farkında bile olmadan yaptığımız doğal, otonomik bir süreçtir. Ancak nefes alıp verirken ağrımız olursa aniden solunum sistemimizin farkına varırız. Eğer nefes alıp verirken ağrı yaşıyorsanız bunun pek çok nedeni olabilir. Ağrı sırtta, göğüste ve karında ortaya çıkabilir. Bazıları önemsizken bazıları acil tıbbi durum sinyali verebilir.


  Nefes Alırken Ağrının Nedenleri

  Burada nefes alırken ağrı olmasının temel nedenleri bulunuyor. Okuyun ve sorununuzun ne olduğunu öğrenin.
  1) Yaralanma
  Göğüsteki herhangi bir yaralanma nefes alırken ağrıya neden olabilir. Eğer göğsünüzde morluk veya kas gerginliği varsa ya da kaburga kemiklerinizden biri veya birkaçı kırıksa nefes aldığınızda acı çekersiniz. Çünkü nefes aldığınızda ya da verdiğinizde hasarlı olan kemikleriniz ya da kaslarınız birbirine sürtünecek ve ağrıya neden olacaktır. Nadiren bir göğüs duvarı yaralanması ya da kırık kaburga akciğerlere işleyebilir. Pnömotoraks olarak adlandırılan bu durumlardan biri kesinlikle solunum sırasında ağrıya neden olacaktır. Bu acil ve hayatı tehdit eden bir durumdur, acilen tıbbi yardım almak gerekir.
  2) Akciğer Zarı İltihabı
  Ağrılı solunumun yaygın nedenlerinden birisidir. Akciğer zarı iki tabakalıdır ve göğüs kafesi ile akciğerleri çevreler. Bir tabaka akciğerleri kaplarken diğeri göğüs iç duvarını kaplar. Normalde nefes alıp verirken membranların birbirini engellemeyecek şekilde yavaşça kaymasına izin veren içi sıvı dolu küçük boşluklar vardır. Eğer bu tabakalar iltihaplı ise yüzeyleri iki zımpara kağıdıymış gibi birbirine sürtünür ve ağrılı solunuma neden olur. Akciğer zarı iltihabı akciğer zarı arasında sıvı birikmesine neden olabilir. Bu da akciğerler üzerindeki basıncı artırır ve nefes darlığına neden olabilir.
  3) Zatürre
  Zatürre de nefes alırken ağrıya neden olur. Zatürre normalde viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon tarafından tetiklenir. Ağrılı solunuma genellikle ateş, öksürük ve nefes darlığı eşlik eder. Bu iltihaplı durum genellikle alveol olarak bilinen küçük hava keselerini etkiler.
  4. Bronşit
  Bronşit solunum sırasında ağrıya neden olabilen viral ya da bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu durum solunum yollarında ya da bronşlarda orta büyüklükte bir iltihaba neden olur. Bronşitin diğer semptomları arasında yoğun balgam üretimi, öksürük, ateş ve boğaz ağrısı sayılabilir.
  5) Akciğerlerde Kan Pıhtıları
  Akciğer veya pulmoner embolide kan pıhtıları çok tehlikeli bir durumdur. Bu genellikle derin ven trombozu olarak bilinen bacakta bir kan pıhtısı parçasının kopup akciğere taşınması durumunda oluşur. Ayrıca aniden şişmeye başlamış kırmızı ya da hassas bir bacak bu durumun başka bir belirtisidir.

  6)Kalp Zarı İltihabı
  Perikard kalbin etrafında, plevra zarının ve akciğerlerin yanındaki dokudur. Bu yüzden perikard iltihabı ya da perikardit solunum sırasında ağrıya neden olabilir. Perikarditin ana nedeni viral enfeksiyonlardır ve genellikle kendiliğinden temizlenir. Bir kalp krizinin iltihaplı tepkisi tarafından tetiklenebilir.
  7) Nefes Alırken Ağrının Diğer Nedenleri
  Aşağıdaki durumlar ağrılı solunuma neden olabilir.
  • Nezle
  • Astım
  • Faranjit, kalpte kan eksikliği
  • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
  • Amfizem, akciğerlerde fonksiyon bozukluklarına yol açan akciğer (alveol) genişlemesi
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Verem
  • Akciğer Kanseri

  Ne Zaman Profesyonel Yardım İstenmelidir?

  Eğer ağrılı solunumla birlikte aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız olası bir tıbbi krizle karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda hemen tıbbi yardım almanız gerekmektedir.
  • Ateş
  • Nefes darlığı
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Nefes nefese kalmak
  • Hava yoksunluğu hissetmek (yeterli hava alamamak gibi)
  • Göğüs ağrısı
  • Burun yanması
  • Çok terleme
  • Tıkanma/ Boğulma
  • Soluk cilt
  • Cildin mavi/ mor bir renk alması (siyanoz)
  • Öksürükte kan
  • Baş dönmesi
  • Sersemlik/ Kafa karışıklığı
  • Bayılma

  Nefes Alırken Ağrı: Teşhisi

  Ağrılı solunumun birçok sebebi vardır, sorunun kaynağını bulmak için genellikle doktor tarafından tam bir değerlendirme gerekir. Doktorunuz ailenizin akciğer durumları ile geçmişini, spesifik semptomlarınızı ve eğer varsa ağrıyı daha iyi ya da daha kötü yapan şeyleri bilmek isteyecektir. Örneğin zatürre olan insanların yatarken değil otururken kolay nefes alması yaygındır.
  Doktorunuz sizden birkaç test isteyebilir. Bunlar enfeksiyona bakmak için kan ve idrar testleri, kalp aktivitesini ölçmek için EKG, göğüs röntgeni, CT taraması ya da görüntüleme testidir. Eğer doktorunuz ağrının sebebini bulamazsa belirli bir teşhis konulması için sizi bir akciğer uzmanına sevk edecektir.

  Nefes Alırken Ağrı: Tedavisi

  Altta Yatan Nedenin Bulunması
  Tedavi tabi ki tanı ve nedenlere bağlıdır. Antibiyotikler zatürre, akciğer zarı iltihabı ve bronşit gibi enfeksiyonlar için en yaygın tedavi yöntemidir.Astım ve KOAH ise ilaçları ve solunum tedavilerini içeren uzun bir tedavi süresine sahiptir.
  Oturun
  Eğer tıbbi yardımı hemen alamıyor ve ağrıyı hafifletmek istiyorsanız değişik pozisyonlar deneyebilirsiniz. Ayakta durmaktan ya da yatmaktan ziyade otururken kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ayrıca ibuprofen gibi anti-inflamatuar ilaç almak isteyebilirsiniz.
  Fazla Hareket Etmeyin
  Ayrıca faaliyetleri azaltmalısınız böylece fazla havaya ihtiyacınız olmaz. Rahatlamayı ve dinlenmeyi deneyin.
  Nemlendirici
  Odadaki bir hava nemlendirici ya da buhar solumak solunum yollarından mukusu boşaltarak ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olabilir.
  Hindistan Cevizi Yağı
  Yarım bardak hindistan cevizi yağına bir çay kaşığı güçlü kâfur ekleyip bu karışımla göğsünüze masaj yapabilirsiniz.
  Bal ve Sarımsak
  Bal ve sarımsak karışımını günde birkaç kez tüketmek ağrıları yatıştırabilir. Unutmayın ki bu ev ilaçları size yardımcı olsa da asla bir doktor bakımının yerini tutamaz.


  Nefes Alırken Ağrının Nedenleri,
  Nefes Alırken Ağrı: Teşhisi , Nefes Alırken Ağrı: Nedenleri ve Tedavisi, nefes alırken ağrım oluyor nedendir , ağrıdan nefes alamıyorum

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad