• En yeniler

  C vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

  C vitamini vücutta üretilemez, bu yüzden diyetin önemli bir parçasıdır. Vücuttaki dokuların onarımı ve sağlık için gereklidir. Kronik (sürekli) C vitamini eksikliği iskorbüt hastalığına neden olur. İskorbüt semptomları kolay morarma, kendiliğinden kanama, eklem ve kas ağrılarıdır. C vitamini eksikliği C vitamini takviyeleri veya C vitamini bakımından zengin bir diyetle tedavi edilebilir.

  C vitamini Nedir?

  Vitaminler küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan ve sağlığı devam ettirmek için gerek duyulan bir grup maddedir. C vitamini askorbik asit olarak da adlandırılır. Vücutta üretilemez bu yüzden diyetin temel bir parçasıdır. C vitaminine kolajen adındaki bir maddenin yapımı için ihtiyaç duyulur. Bu maddeye cilt, kemikler, kıkırdak, bağ dokuları, tendonlar, kan damarı duvarları ve dişlerin yapımında ihtiyaç vardır.
  C vitamini açısından zengin olan çeşitli gıdalar vardır, bunlar:
  -Turunçgiller (portakal,mandalina, greyfurt, limon)
  -Çilek, yaban mersini, kuşüzümü, ahududu
  -Kavun ve karpuz
  -Kivi
  -Ispanak, domates, brokoli gibi sebzeler
  C vitamini ihtiyacının %90’dan fazlası meyve ve sebzeler aracılığıyla karşılanır. Sebzeleri veya meyveleri pişirmek C vitamini içeriklerini %30-40 düşürür.
  Tavsiye edilen C vitamini miktarı yaşa ve cinsiyete göre değişir. Hamile ve emziren kadınlar daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyarlar.
  -1-10 yaş arasındaki çocuklar için gereken günlük C vitamini miktarı en az 30 mg
  -11-14 yaş arasındaki çocuklar için gereken günlük C vitamini miktarı en az 35 mg
  -15 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler için gereken günlük C vitamini miktarı en az 40 mg’dır.

  C Vitamini Eksikliği Nedir?

  C vitamini eksikliği diyetle alınan C vitamininin azlığı sonucu oluşur. Uzun vadede vücut kolajen yapamaz hale gelir. Bu da vücuttaki çeşitli dokuların yıkılmaya başlamasına ve doku tamirinin sekteye uğramasına neden olur. Kronik C vitamini eksikliği (3 ay ve daha fazlası) iskorbüt diye bilinen hastalığın oluşmasıyla sonuçlanır.

  C Vitamini Eksikliği Ne kadar Yaygındır?

  C vitaminine bağlı iskorbüt nadir görülür. Genelde balıkla beslenen denizcilerde eski zamanlarda sık görülmekteydi. Bu yüzden denizciler dil altlarına limon kabuğu koyarlar.
  Bazı insan gruplarında C vitamini eksikliği daha yaygındır. Bunlar:
  -Alkol ve uyuşturucu bağımlıları (sağlıklı ve dengeli bir diyetle beslenmedikleri için)
  -Kalori oranı çok düşük, sağlıksız diyet yapanlar
  -Crohn hastalığı gibi vitamin emilimini engelleyen bir duruma sahip kişiler
  -Sigara içicileri, çünkü sigara C vitamini emilimini engeller
  -Yüksek seviyede C vitaminine ihtiyacı olduğu için hamile ve emziren kadınlar

  C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  C vitamini eksikliğini yaygın görülen belirtileri şunlardır:
  -Yorgunluk ve güçsüzlük
  -Kas ve eklem ağrıları
  -Vücutta kolayca morluk oluşması
  -Ciltte kırmızı-mavi renkte morarmalar ve noktalar oluşması
  Diğer belirtiler ise şunlardır:
  -Kuru cilt
  -Saç tellerinde ayrılmalar
  -Diş etinde şişkinlik ve renksizlik oluşması
  -Diş etlerinde kendiliğinden kanama oluşması
  -Burun kanamaları
  -Yaraların zor iyileşmesi
  -Enfeksiyonlara kolay yakalanma ve bunların uzun zamanda iyileşmesi
  -Kemiklerde değişim
  -Diş kaybı
  -Kilo kaybı
  Eğer C vitamini eksikliği teşhis edilemez ve tedavi edilmezse ödem, nefes darlığı, sinir problemleri,ateş ve havale oluşabilir. Çok nadir de olsa beyinde ve kalp çevresindeki kanamalar ölüme sebep olabilir.

  Teşhis

  C vitamini eksikliğinden şüphelenen doktorunuz diyetinizle ilgili sorular soracak ve belirtileri listeleyecektir. Basit bir kan testi C vitamini eksikliğine sahip olmadığınızı gösterecektir.
  Doktorunuz başka vitamin ve mineral eksiklikleri ile ilgili testler de isteyebilir. Örneğin C vitamini demir emilimine yardımcı olduğu için C vitamini eksikliğinde demir eksikliği görülmesi de muhtemeldir.

  C vitamini Eksikliğinin Tedavisi Nedir?

  C vitamini eksikliği c vitamini takviyeleri ve C vitamini açısından zenginleştirilmiş bir diyetle tedavi edilebilir. Bir zaman sonra C vitamini takviyesi durdurulur ama C vitamini bakımından zengin yiyecekleri yemeye devam etmeniz gerekir.

  Sonuç

  C vitamini eksikliği olan insanlar genelde tam olarak iyileşirler. C vitamini tedavisine başlandığında belirtiler günler veya haftalar içinde kaybolur.

  C Vitamini Eksikliği Engellenebilir mi?

  C vitamini eksikliği yeterli ve dengeli bir diyetiniz olduğunda kolayca engellenebilir. Sebze ve meyve açısından zengin bir diyetiniz olmasına dikkat gösterin. Not olarak, bir büyük portakal günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  C Vitamini Eksikliği Ne kadar Yaygındır, C Vitamini Eksikliği Nedir, C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir,C vitamini Eksikliğinin Tedavisi Nedir,C Vitamini Eksikliği Engellenebilir mi

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad