dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Maydanozun Faydaları ve Besin Değerleri Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Kasım 07, 2015

Filename Maydanozun Faydaları ve Besin Değerleri
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Kasım 07, 2015
Label
Action
Neredeyse bütün yemeklerle kullanılabilen maydanozun bazı sağlık faydalarını mutlaka duymuşsunuzdur. A ve C vitaminleri açısından zengin, kilo vermeye yardımcı, tonik olarak kullanıldığında iyi bir yüz temizleyicisi… Ama bunlar maydanozun birçok sağlık faydasından sadece birkaçı.
Maydanoz Akdeniz iklimine özgü bir otsu bir bitki. Maydanozun 2000 yıldan daha uzun bir zamandır hem yiyecek hem de bitkisel ilaç olarak kullanıldığı düşünülüyor. Çünkü maydanozun faydaları çoğu insanın düşündüğünden daha güçlü. Maydanozun nasıl faydalı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Ama önce maydanozun besin değerlerine bir bakalım.

Maydanozun Besin Değerleri


10 dal maydanoz (10 gram) 4 kaloridir. 10 dal maydanoz günlük lif ihtiyacının %1’ini karşılarken, A ve C vitaminleri konusunda mucizeler yaratır. Çünkü sadece 10 dal maydanoz günlük A vitamini ihtiyacının %17’sini, günlük C vitamini ihtiyacının ise %22’sini karşılar. Ayrıca demir ihtiyacının da %4’ünü 10 dal maydanozla giderebilirsiniz. Bunlara ek olarak K vitaminiyle dolu maydanozda, 10 dal yiyerek günlük K vitamini ihtiyacının iki katını almış olursunuz.

Maydanozun Faydaları


Maydanozun faydaları çok geniş bir aralıkta görülebilir. Neredeyse kalorisiz ama bir o kadar da besin maddeleri açısından zengin olan maydanoz birçok sağlık faydası sunuyor:
1. Kanser Riskini Azaltır
Araştırmalar maydanozun temel yağında bulunan miristisin isimli organik bileşenin tümör oluşumunu engellediğini (özellikle akciğerdeki) gösteriyor. Bu bileşen ayrıca glutatyon s-transferaz enzimini harekete geçiriyor, böylece oksitlenmiş glutatyon molekülüne yardım ediyor. Glutatyon molekülü de oksitlenmiş moleküllerle savaşarak, kanser riskini azaltıyor.
2. Antioksidanlar Açısından Zengindir
Maydanoz antioksidanlar açısından zengin bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan luteolin (antioksidan bir flavonoid) sayesinde serbest radikalleri (hücrelerde oksidatif strese neden olan maddeler) arayıp, bulduğunda etkisiz hâle getiriyor. Luteolin ayrıca karbonhidrat metabolizmasında rol oynuyor ve iltihap sökücü bir görev üstleniyor. Bunlara ek olarak maydanozda bolca bulunan A ve C vitaminleri güçlü birer antioksidan.
3. Anti-enflamatuar (İltihap Sökücü) 
Luteolin ile birlikte C vitamini de etkili anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde, osteoartrit ve gibi eklem iltihabı gibi iltihap bozukluklarına karşı savaşırlar.
4. Sağlıklı Bağışıklı Sistemi
Maydanozda bulunana A ve C vitaminleri vücudun bağışıklık sistemini farklı yollarla güçlendirir. C vitamini bağ dokuları için gerekli yapısal bir protein olan kolajenin üretiminde yer alır. Bu sâyede vücudun yaraları iyileştirme yeteneği artar ve sağlıklı kemik ve dişlerin devamlılığını sağlar. Kolajen ciltteki dokuları da güçlendirebildiği için, maydanoz cilde uygulandığında kırışıklıklar ve göz halkalarını azaltmaya yardımcı olabilir.
A vitamini ise mukus dokuları, retina, solunum, boşaltım gibi vücudun giriş noktalarını güçlendirir. Buna ek olarak, akyuvar hücrelerinin üretimi için A vitaminine ihtiyaç vardır.
5. Kalp Sağlığını Korur
Homosistein (bir aminoasit) seviyesi yükseldiğinde kan damarlarını tehdit etmeye başlar. Maydanozdaki foik asit ise homosisteinleri zararsız moleküllere böler. Düzenli maydanoz tüketimi kalp krizi, felç gibi risklere karşı korur.
6. K Vitamini
Maydanoz K vitamini açısından çok zengindir. K vitamini osteokalsin (kemikleri güçlendiren bir protein) sentezi için gereklidir. Ayrıca dokularda kalsiyum oluşumunu engelleyerek, kardiyovasküler hastalıklar, felç gibi riskleri azaltır.
Son olarak, K vitamini sfingolipid üretiminde rol oynar. Singolipid sinir hücrelerin kaplayan miyelin kılıfın sağlığını sürdürmesi için gereklidir.
7. Sindirime Yardımcıdır
Maydanoz sindirime yardımcı olur ve vücuttan toksinleri söker. Maydanozun özellikle kökü ve dalı eklem yerlerinde oluşan birikintileri çözer. Aşırı gazı çıkararak sindirime yardımcı olur. Bağırsakların hareketini artırabilir, böylece boşaltım sistemiyle atıkların dışarı atılmasını hızlandırır.
8. Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Kilo vermek için yediğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir, hiçbir yiyecek veya takviye tek başına kilo vermeyi sağlamaz. Doğru bir diyet ve düzenli egzersiz mutlaka gerekir. Ama maydanoz gibi bazı otlar sindirime yardım ettiğinde ve düşük kaloriyle yüksek besin değerleri vadettiğinden kilo verme programlarına pozitif bir etki yapar.
Maydanozun Diğer Faydaları
-Maydanoz bakterileri öldürmeye yardımcı olarak kötü nefesi önler.
-Kolesterolü azaltmaya yardımcı olabilir.
-Maydanoz çayı kulak enfeksiyonlarını iyileştirmede etkili olabilir.
-Kadınlarda östrojen seviyesini iyileştirerek premenstrual sendrom, cilt kuruluğu ve depresyon gibi problemleri azaltır.
-Maydanoz böcek ısırıklarına sürüldüğünde kaşınmayı veya şişmeyi giderebilir.
-Maydanoz vücut dokuları tarafından tuzun yeniden emilimini azaltarak böbrek aktivitelerini artırır.
-C vitamini sayesinde gevşeyen dişleri güçlendirmeye yardımcı olabilir.
-Maydanoz çayını yorgunluğa karşı da kullanabilirsiniz. Maydanoz aktioksidan özelliği sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerji artışını sağlayacaktır.
-Kolesterol seviyesini düşürmeye yardım edebilir.

0 yorum:

Yorum Gönder