dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Bitki çaylarının yararları Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Temmuz 23, 2015

Filename Bitki çaylarının yararları
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Temmuz 23, 2015
Label
Action

Bitki çaylarının yararları

Bitki çayları vücudumuz için yan etkileri olan reçetesiz ilaçlara benzemezler. Bitki çayları, mide bulantısından, akneye, ağzınızdaki yaralardan eklem iltihabına kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Bitki çaylarının yararları

Siyah çay: Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri olan tannik asit (Tannik asitle ile ilgili bilgiyi sayfa sonunda bulabilirsiniz) içeren siyah çay vücudun sıvıları daha iyi emmesine yardım ederek ishali ve şişkinliği hafifletir.

Çayı demledikten sonra çay poşetleri sayesinde kesikler, arı sokmaları, böcek ısırığı ve diş ağrısı nedeni ile oluşan şişlikler ile konjonktivit iltihabı olan gözlerinizdeki şişlik azalır.
Siyah çaydaki alkalin, asidi etkisiz hale getirir ve aft ile uçuklardaki ağrıyı hafifletir. Günde 3-4 kez soğumuş, ıslak çay poşetini yara yerine uygulayın. Ayrıca bakterileri öldürür ve yaraların kapanmasını sağlar, çay sayesinde daha az terleyip daha az ter kokarsınız.

Yeşil çay: Araştırmacılar yeşil çayda bulunan polifenollerin kanseri önlemede rol oynadığı konusunda şüpheliler, ancak yeşil çayın kan hücrelerini öldürdüğünü ve ilerlemesini yavaşlattığına inanıyorlar.

Yeşil çay ayrıca kalp hastalığı veya felç nedeni ile ölüm riskini azaltıyor, diş çürüğü oranını düşürüyor ve zihinsel yeteneklerde azalmayı durduruyor. Yüzünüzü yeşil çayla yıkarsanız veya kompres yaparsanız akne lekelerini azaltmaya yardımcı olur.

Nane çayı: Sindirimi harekete geçirmede ve gaz, bulantı ve kusmayı iyileştirmek için mükemmel bir çaydır. Her yemekten önce bir fincan nane çayı mide kaslarınızı sakinleştirir ve özellikle yağlı yiyeceklerin biraz daha hızlı hareket etmesine yardım eder.

Ayrıca boğaz ve sinüs ağrısını hafifletir. Ağrıyan ayaklarınızı soğumuş çayın içinde bekletirseniz ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Bal da ülsere iyi geldiği için çayın içine bal ekleyebilirsiniz.

Papatya çayı: papatya çayını ağrıyan eklemlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Ayrıca akneye iyi gelir. Boğazınız ağrıyorsa iltihabı azaltmak için papatya çayı ile gargara yapabilirsiniz.

Limon çayı: Alerjiniz varsa, bir fincan sıcak limon çayı polenleri ve tozları burun yolunuzdan uzakta tutan kılları uyandırır, gün boyunca hapşırmanız ve öksürmeniz azalır. Etkisini artırmak için biraz adaçayı, rezene veya anason ekleyin. Limon çayı soğuk algınlığının tedavisinde de etkilidir.

Şiş olan boğaz dokularına da küçültür. Boğazınızı yumuşatmak için doğal bir antioksidan ve antibiyotik olan baldan da ilave edin.

Zencefil çayı: Binlerce yıldan beri zencefil hazımsızlık ve ishalin tedavisinde kullanılıyor. Araştırmacılar, zencefilin bağırsak çekilmelerini azalttığına, sindirim asitlerini nötralize ettiğine ve beynin bulantı merkezini engellediğine inanıyorlar.

Zencefilin içindeki 2 bileşen baş dönmesiyle bulantıyı azaltarak iç kulak ve merkesi sinir sistemine de etki ediyor. Ayrıca hamilelikte görülen sabah bulantılarına, araç tutmasına, adet sancılarına da iyi geliyor. Zencefilin anti-inflamatuar özelliği sayesinde grip, soğuk algınlığı veya burun tıkanıklığında da yardımcıdır. Eklemlerinizdeki ve tendonlarınızdaki ağrıları da hafifletiyor, hatta en ağrılı migrenlerde bile etkili oluyor.


Bitki çaylarının yararları , bitkisel çayların yararları , bitki çaylarının faydaları , bitkisel çayların faydaları

0 yorum:

Yorum Gönder