• En yeniler

  Çakma güneş gözlüklerinin zararları nelerdir

  Çakma güneş gözlüklerinin zararları nelerdir

  Yazın, özellikle plajlarda ve araç kullanırken tercih edilen güneş gözlüklerinin, oluşan aşırı ışığı süzerek gözlerimizi iletmesi neticesinde gözlerimize faydası olduğu bir gerçektir. Ancak bu gerçek sadece gerekli kalitede gözlük camı ile donatılan gözlüklerde geçerlidir.

  Bilinen ve ilgili makamlardan onaylanan güneş gözlüklerini kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak özelikle Pazar, işportacı ve kalitesi ürünler satan mağazalardan alınan tabir-i caizse çakma güneş gözlüklerinin zararları çok ciddi boyutlarda.

  Uzmanlar bu denli kalitesiz güneş gözlüklerinin, göz sağlığı için zararlı olan ultraviyole güneş ışınlarını engellemediği gibi, göz bebeklerinin büyümesine sebep olarak ultraviyole ışınların etki ettiği alanın genişlemesine sebep olduğunun önemle altını çiziyorlar.

  Ne gibi etkileri oluyor ?

  • Katarakt
  • Retinadaki hücrelerde bozulma

  Piyasada özellikle ünlü markalarının taklitlerinin ciddi bir satış trendi yakaladığını belirtilen uzmanlar, “çakma güneş gözlüğü takılacağına, hiç takılmadan dışarıda bulunulması çok daha korunaklı” diyerek konunun ciddiyeti ve önemini gözler önüne seriyorlar.

  Güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Her gözlüğün Ultraviyole ışınları engellediğine dair bir sertifikası olmalı
  2. Gözlüğün camında asla çizik olmamalı
  3. Cam rengi kahverengi tonlarda olan gözlükler tercih edilmeli

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad