dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Lens takmanın zararları nelerdir Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Temmuz 02, 2015

Filename Lens takmanın zararları nelerdir
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Temmuz 02, 2015
Label
Action

Lens takmanın zararları nelerdir

Günümüzde sağlık açısından değil de, daha çok dış görünüş açısından tercih edilen kontakt lens kullanımı oldukça yaygınlaşmaktadır. Renkli gözlü olmak çoğu gencin dış görünüş olarak tercih ettiği bir durum olmaya başlamıştır. Lens kullanımına başlayan kişilerin yeterli seviyede bilinçlendirilmemesi ise kontakt lensin zarar oranını günden güne yükseltmektedir.

Güzel görünmek dışında kontakt lensi tedavi amaçlı kullananlar da var tabiki, yinede bu durum lensin zarar vermeyeceği anlamına gelmiyor.

Kontakt lens zararları nelerdir? Tahmin ettiğiniz gibi en başında lensin kullanımı sırasında temizliğine çok önem göstermek gereklidir. Günlük kullanımı tercih etmek ve gözlerimizi steril ederek dinlendirmek gerekmektedir. Ellerimizi lense dokunmadan önce iyice yıkamalı ve temizlemeliyiz. Aksi durumda lensin üzerine yapışan toz ve kir birikintileri gözler ile temas ettiğinde, mikroba ve enfeksiyona dönüşerek akıl almaz zararlara yol açabilir.

Bunlar toplum içerisinde lens kullanımı açısından bilinen yaygın kurallardır. Bir de en önemli unsurlardan biri olarak gözün yapısal durumu düşünülmelidir. Gözlerimizin yapısal olarak şeffaf kısmından damar bulunmamaktadır. Ve korneanın sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürebilmesi için, gözyaşı ve nemine ihtiyaç vardır. Ancak lensin hatalı ve yanlış kullanımı sırasında, oksijen dolaşımı ve gözyaşı kanalları tıkanarak gözlerimizin, beynimize oksijensiz kaldığı iletisini göndermesini sağlar. Bu durum kontakt lens kullanımı açısından oldukça tehlikelidir. Yeterli oksijeni alamayan kornea gözün şeffaf kısımlarının üzerinde kısa sürede kan damarları meydana gelmesine sebep olur. Ve müdahale edilmediği durumlarda görme kaybına kadar ciddi boyutlara varabilir.

Kontakt lensin zararlarına maruz kalmak özenli lens kullananları da yakalayabilir. Örneğin; göz kuruluğu olan, alerjik reaksiyona karşı zayıf bünyesi olanlar, rüzgarlı ve tozlu ortamlarda çalışan kişilerin kontakt lens kullanımını tercih etmemeleri gerekir.

Yaptığımız araştırmalarda öğrendiğimiz, lensin zararları hakkında bir örneğimiz var sizinle paylaşmak istediğimiz. ABD ‘de Hyde adında genç bir kız lensinde meydana gelen bir parazitin korneasını yemesi sonucunda neredeyse tek gözünü kaybedecekti. Tek gözünde oluşan problemlerin, bulanık görme sıkıntısına yol açması ile doktora başvurduğunda, doktorlar gözünde ‘akantamoba‘ isimli bir enfeksiyona rastlamıştır. Aynı zamanda bu parazit bir kornea iltihabıdır. Tedavisi ise belkide aylar sürecek.

Sonuç olarak, lens zararları hakkında bilinçlenmeli ve sonrasında kullanıma başlamalıyız.

0 yorum:

Yorum Gönder