dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Elma Kahveden Daha İyimi Uyku Açar Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Eylül 15, 2015

Filename Elma Kahveden Daha İyimi Uyku Açar
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Eylül 15, 2015
Label
Action
Son zamanlarda böyle bir iddia duyuyorum ama cevap hayır. Kahvedeki kafein, elmadaki fruktoza göre daha iyi bir uyku açıcıdır. Kahve de, elma da uyku açıcı özelliklere sahiptir ama bunu farklı yollardan yaparlar.

Kafein

Uyuduğunuzda vücut sıcaklığınız ve kan basıncınız düşer. Uyandığınızda bunların normal seviyeye gelmesi zaman alır. Bu yüzden bir süre durgun hissedersiniz. Kahve tam bir uyanma durumuna geçişi sağlayan kimyasal bileşenler içerir. 100 mg kafein (bir bardak kahvedeki miktar) kalp atış hızını artırır. Ayrıca kan basıncını artırır ve merkez sinir sistemini uyarır. Kafein sizi daha dikkatli yapar ve daha iyi hissettirir.

Karbonhidratlar

Kafein neredeyse hiç enerji sağlamaz. Eğer aç uyanırsanız ve sadece kahve içerseniz, kan şekeriniz hızla düşebilir. Elmanın kahve gibi ani bir canlandırıcı etkisi yoktur ama güne hızlı bir başlangıç için yeterince karbonhidrat içerir. 223 gr’lık büyük bir elma 116 kalori içerir. Elmanın içerdiği toplam 10 gr şekerin yarısı sukroz ve glikozdur ve bunlar hızla kana karışırlar. Diğer yarısı ise fruktozdur ve bu şekerin sindirimi uzun sürer. Böylece elma uzun süre sabit olarak enerji vermeye devam eder. Aynı zamanda elmadaki lif enerji tedariğinin daha uzun süre devam etmesini sağlar ve tok tutar.

Sonuç

Kahve daha etkili bir uyanma aracıdır ama enerji sağlamadığı için etkisinin geçmesiyle beraber yorgunluk başgösterebilir. Elma kahve kadar etkili bir uyanma aracı olmasa da uzun süre sizi canlı tutar.

Uzun Dönem Etkileri

Kahve de, elma da antioksidan bileşenler içerir. Bu da uzun dönemde sağlık açısından faydalı besinler olduğu anlamına geliyor.
Günde birkaç bardak kahve içmek diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kahve karaciğer kanseri riskini %50 düşürüyor. Eğer düzenli şekilde kahve içerseniz hipertansiyon riski de büyük ölçüde azalıyor.
Düzenli elma yemek nefesi açıyor. Eğer haftada iki elma yerseniz, bronşlarınız rahatsız edici maddelere daha az tepki veriyor, böylece de astım riski düşüyor. Elmadaki flavanoid akciğer fonksiyonlarını iyileştiriyor. Eğer haftada 5 elmadan fazla yerseniz akciğerleriniz havayı daha fazla tutabiliyor. Bu da kan dolaşımının daha iyi olması anlamına geliyor.


Elma Kahveden Daha İyimi Uyku Açar, elma uyku açar mı , elma mı kahvemi uyku açar , sabahları elma yemek uyku açar mı ? , 

0 yorum:

Yorum Gönder