dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Saç Kırıkları İçin hangi Yağ kullanmalıyım Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Eylül 20, 2015

Filename Saç Kırıkları İçin hangi Yağ kullanmalıyım
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Eylül 20, 2015
Label
Action
Saçınız, saç deriniz çok kuruysa ve bu yüzden saç uçlarınız sık sık kırılıyorsa bunu önlemek, en azından azaltmak için doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Bazı doğal yağlar saç köklerini güçlendirirken saç tellerini yumuşatır ve saçınızın doğal olarak parlamasını sağlar. Zeytinyağı ve badem yağı saç bakımında en sık kullanılan yağlar olmasına karşın jojoba yağı, biberiye yağı ve lavanta yağı gibi esansiyel yağlarla karıştırıldıklarında daha etkili olurlar.

Saç Kırıkları İçin Doğal Yağ Bakımı

Saçınız çok kuruysa aşağıdaki bakım uygulamalarından birini haftada 2 kez kullanabilirsiniz. Saçlarınız eski sağlığına kavuştuktan sonra haftada 1 kez doğal yağ bakımı yapmanız yeterli olacaktır. Yağ ile bakım yapmaya başlamadan önce kırıkları aldırın çünkü eski kırıkların düzelmesi mümkün değildir.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı cilt tarafından kolay emilen bir yağdır ve saç derisini yumuşatırken saç tellerini güçlendirerek kırılmaya karşı dayanıklı hale getirir. Jojoba yağının diğer faydası saç derisi tarafından üretilen yağı dengeleyerek saçınızın gün içinde aşırı yağlanmasını önlemesidir.
Jojoba yağıyla saç bakımı için 10 damla jojoba yağını, 4 damla biberiye yağı, 5 damla Hintyağı, 3 damla Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve parmak uçlarınızla masaj yaparak karışımı saç derinize uygulayın.

Biberiye Yağı

Saçın sağlıklı uzamasını destekleyen biberiye yağı kırıkları önler ve saç köklerini güçlendirir. Biberiye yağında bulunan kafeik asit ve rozmarinik asit saça hacim kazandırır ve saç derisini besleyerek kaşıntıyı, kuruluğu alır.
Biberiye yağıyla saç bakımı için 10 damla biberiye yağını 4 damla çay ağacı yağı, 4 damla adaçayı yağı, 2 damla jojoba yağı ile karıştırın ve bu karışımla saç derinize en az 10 dakika masaj yapın.

Dulavratotu Yağı

Dulavraotunun (Arctium Lappa) yapraklarından ve kökünden elde edilen yağ saçların sağlıklı uzaması, saç derisinin cilt hastalıklarına karşı korunması ve koparak dökülmenin azalması için etkili yağlar arasında yer almaktadır. Dulavratotu yağı saç derisini nemlendirerek kan dolaşımını arttırır ve kökleri güçlendirir.
Dulavraotu yağıyla bakım için 10 damla dulavraotunu 5 damla zeytinyağı, 4 damla fesleğen yağı, 2 damla nane yağıyla karıştırıp saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Güçlü aroması olan lavanta yağı, saçların uzamasını teşvik ederken saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerine giden oksijen miktarını arttırır. Oksijenin artması saç köklerini güçlendirir ve kırıkların sayısını önemli oranda azaltır.
Lavanta yağıyla bakım için 10 damla lavanta yağını 5 damla badem yağı, 4 damla papatya yağı ve 4 damla üzüm çekirdeği yağıyla karıştırarak saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Önlemler

Esansiyel yağlar, zeytinyağı veya badem yağı gibi taşıyıcı yağlara göre daha güçlüdür. Bu nedenle saç derisinde tahrişe ve kaşıntıya neden olabilirler. Yukardaki yağları tüm saç derinize sürmeden önce küçük bir bölgeye sürüp 1-2 saat bekleyerek tahrişe yol açıp açmadıklarını görebilirsiniz. Eğer karışım sizin için çok kuvvetliyse badem yağı veya zeytinyağını tarifin 2 katına çıkarabilirsiniz.
Yukardaki tarifleri saç derinize uyguladıktan sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve ılık bir havluyla sarın. Yağların saç derisine nüfuz etmesi için 1-2 saat bekledikten sonra günlük şampuanınızı kullanarak saçlarınızı temizleyebilirsiniz.
Yağları saç derisine sürerken dairesel hareketlerle masaj yapmayı unutmayın. En az 10 dakika masaj yapmak saç derisindeki kan dolaşımını arttıracaktır.
Saçınızın uçları çok kuruysa kırıkları önlemek için eve geldiğinizde 2-3 çay kaşığı zeytinyağı veya badem yağını sadece uçlara sürebilirsiniz.
Kırıkları azaltmak için bir süre maşa, saç kurutma makinesi kullanmayın ve saçlarınızı ıslakken fırçalamayın.

0 yorum:

Yorum Gönder