dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Saçlarım Yıkadıktan Sonra Kabarıyor Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Eylül 17, 2015

Filename Saçlarım Yıkadıktan Sonra Kabarıyor
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Eylül 17, 2015
Label
Action
Saçın yıkadıktan sokra kabarması şekil vermeyi zorlaştırdığı gibi kabarıkken yaptığınız model gün içinde tamamen farklı bir şekle dönüşebilir. Saçların özellikle yıkandıktan sonra kabarmasını önlemek istiyorsanız ve bu sizin için gerçekten bir sorun haline geldiyse kabarıklığı alan saç bakım ürünlerine bir şans verebilirsiniz. Bu ürünlerin bazıları duşta, saçlar nemliyken bazıları duştan çıktıktan sonra kullanılıyor. Eğer kabarıklık için ekstra bir bütçe ayırmak istemiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri deneyerek yıkadıktan sonra saçların kabarmasını bir miktar azaltabilirsiniz.

Yıkadıktan Sonra Saçların Kabarmasını Önlemek İçin

Saçlarınızı daha az şampuanlayın. Saçları çok sık şampuanlamak saçın nemini alır ve saç tellerinin sertleşmesine ve kuruyunca daha çok kabarmasına neden olur. Her gün şampuan kullanmak yerine saçınızı haftada 2-3 gün şampuanlayın. Geri kalan günlerde saçlarınızın kirlendiğini düşünüyorsanız kuru şampuan kullanabilir veya sadece suyla durulayabilirsiniz. Saçlar nemliyken kullanılan saç bakım kremleri saça ağırlık vererek kabarmasını bir miktar azaltabilir. Ancak kremi saç derisine ve saç diplerine sürmeden saç tellerinin ortasından ucuna doğru sürmelisiniz.
Saçlarınızı soğuk suyla durulayın. Bu biraz zor olabilir ama soğuk su saç tellerini incelterek saçın kabarmasını önler. En azından saçınızı her zamanki su sıcaklığında yıkadıktan ve duruladıktan sonra duştan çıkmadan önce 3-4 dakika soğuk suyla durulayabilirsiniz.
Duştan çıktıktan sonra fırça kullanmayın. Islak saçı fırçalamak sadece saçın kabarmasına değil aynı zamanda saç tellerini zorladığı için kırıklara ve koparak dökülmenin artmasına da yol açar. Bu nedenle ıslak saçta fırça kullanmayın, geniş dişli bir tarakla fazla zorlamadan saçlarınızı düzeltebilirsiniz. Saç kurutma makinesi kullanacaksanız havluyla fazla suyu aldıktan sonra en az 10-15 dakika saçınızın kurumasını bekleyin.
Havluyu fazla bastırmayın. Çoğumuz duştan çıktıktan sonra havluyla saçlarımızı sertçe ovalayarak kurutmaya çalışırız. Ancak bu hem saçların kabarmasına hem de yıpranmasına neden olur. Duştan çıkınca havluyu sadece fazla suyu almak için kullanın ve saçınızı ovalamayın.
Kurutma makinesini kullanırken dikkat edin. Saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutacaksanız dipten uca doğru kurutmayın. Eğer dipten uçlara doğru kurutursanız saçlarınız normalden daha fazla kabaracaktır.
Haftada 1 derin nemlendirme yapın. Kuru saç daha çok kabarır. Bu nedenle saçlarınızın nemli olmasına dikkat etmelisiniz. Haftada 1 derinlemesine nemlendirme uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için saç kozmetiği kullanabilir, kuaföre gidebilir veya zeytinyağı, badem yağı gibi doğal yağlardan yararlanabilirsiniz.
Yukarıdaki önerileri deneyerek hangisinin işinize yaradığını bulabilirsiniz. Eğer saçlarınız kabardıysa ve acil bir çözüme ihtiyacınız varsa spreyli bir şişeye bir miktar saç kremi ve su doldurup iyice çalkaladıktan sonra saçınıza sıkın. Bu uygulama kabarıklığı hemen alır ancak aşırıya kaçarsanız saçlarınız yağlı görünebilir.

0 yorum:

Yorum Gönder