• En yeniler

  Yatmadan Önce Kalsiyum Almanın Faydaları

  Kalsiyum güçlü kemikler ve dişler için çok önemlidir. Vücudun bu en bol minerali, ayrıca sizi dinlenmiş ve sağlıklı tutar. Araştırmalar yatmadan önce kalsiyum açısından zengin besinler almanın uykuya dalmayı ve iyi uyumayı kolaylaştırdığını gösteriyor. Yatma zamanı alınan kalsiyum, aynı zamanda mineral eksikliklerini gideriyor ve kemik erimesine neden olan kemik kaybını engelliyor.

  Kalsiyum

  Kalsiyum kemik ve dişlerin oluşumuna yardım eder. Sinir sistemi, enzimlerin üretimi, kalp, kas sistemi ve kan pıhtılaşması için gerekli bir mineraldir. Yetersiz kalsiyum alımı erken kemik kaybına, bu da zayıf kemiklere ve çatlama risklerinin oluşmasına neden olur. İyi kalsiyum kaynakları süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, somon ve sardunya balıklarıdır. Eğer yeterince kalsiyum almıyorsanız kemik erimesi riskiyle karşı karşıyasınız.

  Uyku

  Kalsiyum uykuya dalmanızı ve dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar. Kalsiyum triptofan isimli bir aminoasitin melatonin hormonuna dönüşümünde kilit rol oynar. Uyku hormonu olarak da adlandırılan melatonin eksikliği uykuya dalmayı ve dinlendirici bir uyku uyumayı zorlaştırır. Araştırmalar düşük kalsiyum düzeylerinin rahatsız uykulara ve derin REM uykusu evresi eksikliğine sebep olduğunu gösteriyor. Kalsiyum düzeyleriniz düşükse uykuya daldıktan sonra daha erken uyanabilir, tekrar uykuya dalmakta da güçlük çekebilirsiniz.

  Kemik Kaybı

  Araştırmalar yatmadan önce alınan kalsiyumun kemik kaybını azalttığını gösteriyor. 2005’te “Journal of the Medical Association of Thailand” dergisinde çıkan bir makaleye göre, menopoz sonrası dönemde yatmadan önce kalsiyum takviyeleri alan kadınlar, sabah veya öğlen alanlara göre daha az kemik kaybı sorunuyla karşılaşıyorlar.

  Mineral Eksikliği

  Yatmadan önce kalsiyum almak mineral eksikliği riskini azaltacaktır. Eğer çinko, magnezyum veya demir eksikliğiniz varsa, gün içinde kalsiyum almak diğer minerallerin emilimine negatif etkide bulunacaktır.


  Yatmadan Önce Kalsiyum Almanın Faydaları , uyumadan önce kalsiyum almanın faydaları , kalsiyumun faydaları , kalsiyum hangi yiyeceklerde var ,

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad