dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Konserve Ton Balığı zararlı mıdır Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Kasım 09, 2015

Filename Konserve Ton Balığı zararlı mıdır
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Kasım 09, 2015
Label
Action
Balık sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası. Düzenli balık tüketimi birçok sağlık faydası vadediyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, haftada 200 gram balık tüketmek kalp hastalıkları riskini %36 oranında düşürüyor. Konserve ton balığı da bu açıdan uygun bir seçenek olarak görünüyor. Ton balığı birçok yönden sağlığınıza faydalı ama bazı dezavantajları da var.

Protein Alımı

Ton balığı ile protein alımını artırabilirsiniz. 100 gramlık süzdürülmüş konserve ton balığının 22.5 gramı proteindir. Bu da 70 kilogram ağırlığındaki bir insanın alması gereken protein miktarının yaklaşık %40’ına eşittir. Ton balığı ayrıca vücudun alması gereken temel aminoasitlerden 10’unu bünyesinde bulundurur. Vücut bu aminoasitleri dokuların sağlığını koruması, beyin fonksiyonlarının çalışması ve hormon dengesinde kullanır.

Omega 3 Yağ Asidi Alımı

Ton balığı yağ içeriği sâyesinde vücudu olumlu etkiler. Omega 3 yağları kardiyovasküler sistemin ve beynin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Vücut omega 3 yağlarını cilt ve saç sağlığı için de kullanmaktadır. Omega 3 yağlarının kandaki kötü kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır.
100 gram ton balığı 0.15 gram omega 3 yağı içerir. Bu da günlük tavsiye edilen omega 3 miktarının %9’una eşittir.

Diğer Besin Maddeleri

100 gram süzdürülmüş ton balığı 128 kaloridir.
100 gram ton balığı ile günlük:
  • B3 vitamini ihtiyacının %15’ini
  • B12 vitamini ihtiyacının %10’unu
  • B6 vitamini ihtiyacının %7’sini
  • Magnezyum ihtiyacının %6’sını
  • Demir ihtiyacının %3’ünü
karşılayabilirsiniz.

Tuz Alımı

Konserve ton balığının bir negatif etkisi tuz yani sodyum alımını artırmasıdır. Vücudunuzun sıvı dengesi için sodyuma ihtiyaç vardır. Ama aşırı sodyum alımı vücudun su tutmasına, böylece basıncının yükselmesine neden olur. 100 gram ton balığı yaklaşık 400 mg sodyum içerir. Bu da günlük ihtiyacın dörtte birine eşittir. Özellikle bir kalp rahatsızlığınız varsa, ton balığını fazla tüketmemeye özen gösterin.

Önemli Not: Konserve ton balıkları üzerine ABD’de yapılan araştırmalar, önemli bir problemi ortaya çıkarmıştır. Bu da konserve ton balıklarının normalin çok üzerinde cıva içermesidir. Fazla cıva sinir sistemini etkileyerek hasara uğratabilir. Ayrıca çocukların zihinsel gelişimini engelleyebilir.
Cıvanın deniz ve okyanuslara atmosfer aracılığı ile geldiği düşünülmektedir. Bütün dünyadaki fabrikaların ve santrallerin atmosfere saldığı cıva suların kirlenmesine neden olmaktadır. Bu cıva deniz ürünleri aracılığı ile bize geçmektedir. Bu nedenler aşırı ton balığı tüketiminden kaçınmak gerekir.

0 yorum:

Yorum Gönder