• En yeniler

  Soğanın Faydaları ve Besin Değerleri

  Gözlerinizden yaş getirmesine bakmayın, soğan en yakın dostlarınızdan biri olabilir. Yemeklere lezzet katan soğanın faydaları saymakla bitmiyor.
  Neredeyse herkes soğanın sağlık için çok önemli olduğunu bilir. Günlük olarak soğan tüketmek birçok enfeksiyon ve hastalıktan uzak kalmanızı sağlar. Eğer hastaysanız ve hızlı bir iyileşme umuyorsanız, soğan sizin en iyi seçeneğiniz olabilir.
  Sarımsak, pırasa ve yeşil soğan gibi alyum ailesine ait bir bitki olan soğan binlerce yıldır kullanılıyor. Milattan önce 5000 yılında kayaya çizilmiş figürlerde soğana rastlanmış. Soğan Antik Çin ve Mısır’da öksürük, bakteriyel enfeksiyonlar, boğaz yangısı ve solunum yolları problemlerini tedavi etmek için ilaç olarak kullanılıyormuş.
  Tabi soğanın faydaları bunlarla bitmiyor. Birçok derde deva olan soğanın faydalarına geçmeden önce besin değerlerine bir göz atalım:

  Soğanın Besin Değerleri


  Orta büyüklükteki bir çiğ soğan (110 gram) 44 kalori içeriyor ve 2 gramlık lif içeriğiyle günlük lif ihtiyacının %7’sini karşılıyor. Orta büyüklükteki bir soğan günlük
  -C vitamini ihtiyacının 14’ünü
  -B6 vitamini ihtiyacının %7’sini
  -Folik asit ihtiyacının %5’ini
  -Tiamin (B1 vitamini) ihtiyacının %3’ünü
  -Riboflavin (B2 vitamini) ihtiyacının %2’sini
  -Mangan ihtiyacının %7’sini
  -Potasyum ihtiyacının %5’ini
  -Magnezyum ihtiyacının %3’ünü
  -Fosfor ihtiyacının %3’ünü
  -Kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılar.
  Ama soğanın asıl gücü çok zengin bir antioksidan, flavanoid ve fitonutrient kaynağı olmasındadır.

  Soğanın Faydaları


  Soğanın faydaları çok geniş bir alana yayılıyor. Neredeyse bütün dertlere deva olan soğanın sağlık faydalarını inceleyelim:
  1. Kanserle Savaşır
  Soğan çeşitli sülfitler (inorganik tuzlar) bakımından zengindir. Sülfitler de tümör oluşumuna karşı koruma sağlar. Araştırmalar düzenli soğan tüketiminin kolorektal kanser, ağız kanseri, larenks kanseri, özofagus kanseri, yumurtalık kanseri gibi birçok kanser riskini düşürdüğünü göstermiştir. Günde bir soğan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  2. Kalp Sağlığını Korur
  Düzenli soğan tüketiminin yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kalp sağlığına katkılarının sülfür bileşenleri, krom ve B6 vitamini sâyesinde olduğu düşünülmektedir. Bu besin maddeleri homosistein seviyesini düşürerek kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.
  3. Kan Şekeri Seviyesini Düşürür
  Soğanda bulunan “alil propil disülfidin” maddesinin insülin miktarını artırarak kan şekerini düşürdüğü bir araştırmayla ispatlanmıştır. Ayrıca soğanın içerdiği kromun kan şekerini düzenlediği düşünülmektedir.
  4. Mide ve Bağırsak Sağlığını İyileştirir
  Soğan flavonoidler açısından çok zengindir. Bu flavonoidler de kolon kanseri riskini düşürmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda tümörlerin büyümesinin ve kanser yapıcı maddelerin kolon hücrelerine zarar vermesinin flavonoidler ile önlenebildiği gözlemlenmiştir.
  5. Cildi Güzelleştirir
  Soğanlar mukus dokularındaki kan dolaşımını artırırlar. Bu yüzden ciltteki yaralara, çiziklere ve çıbanlara uygulanabilir. Balla karıştırılan soğan akneler için en iyi doğal tedavilerden biridir.
  6. Saç Büyümesini Uyarır
  Soğan saç büyümesini sağlayan temel besin maddelerinden biri olan sülfür açısından zengindir. Bir araştırmada, kafa derisine haftada iki kez soğan suyu uygulananlarda iki aydan sonra saç çıkmaya başlamıştır.
  7. Kolerayı Tedavi Eder
  Soğan kolera için etkili bir tedavidir. 5-7 karabiber tanesi ile karıştırılmış 30 gram rendelenmiş soğanı hasta günde 2-3 kez yiyerek bu hastalıktan kurtulabilir. Ayrıca bu karışım ishali ve kusmayı da azaltır.
  8. Kemik Sağlığını Korur
  “Journal of Agriculture and Food Chemistry” dergisinde yayımlanan bir araştırmada, soğanın içeriğinde bulunan GPCs adlı bir madde sayesinde bağ doku üretme özelliğinin bulunduğu keşfedilmiştir. Böylece kemik sağlığını iyileştirmektedir. Bu yüzden, soğan kemik erimesi riski bulunan kadınlar için çok faydalıdır.
  9. Nezle ve Gribi İyileştirir
  Soğan ayrıca nezle ve grip tedavisinde etkilidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) soğanın öksürük, bronşit ve solunum yolları enfeksiyonları gibi grin belirtilerini dindirdiğini belirtmiştir.
  10. Diş Problemlerini Önler
  Son araştırmalar soğanın diş çürümesine ve diğer diş problemlerine neden olan bakterileri öldürdüğünü göstermiştir. Çiğ soğanın 2-3 dakika çiğnemek ağızdaki bütün bakterileri öldürmek için yeterlidir. Ağrıyan dişe bir parça soğan koymak ağrıyı rahatlatır.
  11. Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıklarına İyi Gelir
  Soğan diüretik özelliklere sahiptir, bunlar da böbrek ve idrar yolları problemlerine iyi gelir. İdrar yapma esnasında yanma hissinden şikayetçi olanlar suyu çok az (6-7 gram) soğanla kaynatıp içebilirler. Yanma hissini dindirebilir.
  12. Kan Pıhtısını Önler
  Soğanlar kan pıhtısını doğal olarak önlerler. Soğandaki sülfür trombositlerin kümelenmesini engelleyerek, kanda pıhtı oluşumunu engeller.
  13. Sindirim Fonksiyonlarını İyileştirir
  Soğan iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca içerdiği prebiyotikler sayesinde sindirim sisteminde iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar. Böylece sindirim fonksiyonları iyileşir.
  14. Alerjilere Karşı Korur
  Soğan quersetin adlı antioksidan açısından zengindir. Bu antioksidan anti-enflamatuar ve anti-alerji özellikleri ile bilinir. Soğandaki flavonoid alerjilerin yarattığı histamin ve diğer maddeleri bloke eder. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bahar nezlesi belirtileri quersetin ile ciddi oranda azaltılabilir. Önerilen oran günde 3 kez 200-400 mg arası.
  15. Anti-Enflamatuar Faydaları Vardır
  Soğanda bulunan quersetin diğer maddelerle birlikte sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar. Bu maddeler anti-enflamatuar (iltihap önleyici) özellikleriyle eklem iltihabı gibi enflamasyona bağlı hastalıkları engeller.
  Soğan alırken temiz, düzgün şekilli ve boyun kısmında açıklık olmayanları seçmeye özen gösterin. Filizlenenlerden ve siyah lekeli olanlardan kaçının. Soğanın faydalarından maksimum oranda yararlanmak için tazesinden tüketmek önemli.

  Hiç yorum yok

  Post Bottom Ad