dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Soğanın Faydaları ve Besin Değerleri Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Kasım 08, 2015

Filename Soğanın Faydaları ve Besin Değerleri
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Kasım 08, 2015
Label
Action
Gözlerinizden yaş getirmesine bakmayın, soğan en yakın dostlarınızdan biri olabilir. Yemeklere lezzet katan soğanın faydaları saymakla bitmiyor.
Neredeyse herkes soğanın sağlık için çok önemli olduğunu bilir. Günlük olarak soğan tüketmek birçok enfeksiyon ve hastalıktan uzak kalmanızı sağlar. Eğer hastaysanız ve hızlı bir iyileşme umuyorsanız, soğan sizin en iyi seçeneğiniz olabilir.
Sarımsak, pırasa ve yeşil soğan gibi alyum ailesine ait bir bitki olan soğan binlerce yıldır kullanılıyor. Milattan önce 5000 yılında kayaya çizilmiş figürlerde soğana rastlanmış. Soğan Antik Çin ve Mısır’da öksürük, bakteriyel enfeksiyonlar, boğaz yangısı ve solunum yolları problemlerini tedavi etmek için ilaç olarak kullanılıyormuş.
Tabi soğanın faydaları bunlarla bitmiyor. Birçok derde deva olan soğanın faydalarına geçmeden önce besin değerlerine bir göz atalım:

Soğanın Besin Değerleri


Orta büyüklükteki bir çiğ soğan (110 gram) 44 kalori içeriyor ve 2 gramlık lif içeriğiyle günlük lif ihtiyacının %7’sini karşılıyor. Orta büyüklükteki bir soğan günlük
-C vitamini ihtiyacının 14’ünü
-B6 vitamini ihtiyacının %7’sini
-Folik asit ihtiyacının %5’ini
-Tiamin (B1 vitamini) ihtiyacının %3’ünü
-Riboflavin (B2 vitamini) ihtiyacının %2’sini
-Mangan ihtiyacının %7’sini
-Potasyum ihtiyacının %5’ini
-Magnezyum ihtiyacının %3’ünü
-Fosfor ihtiyacının %3’ünü
-Kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılar.
Ama soğanın asıl gücü çok zengin bir antioksidan, flavanoid ve fitonutrient kaynağı olmasındadır.

Soğanın Faydaları


Soğanın faydaları çok geniş bir alana yayılıyor. Neredeyse bütün dertlere deva olan soğanın sağlık faydalarını inceleyelim:
1. Kanserle Savaşır
Soğan çeşitli sülfitler (inorganik tuzlar) bakımından zengindir. Sülfitler de tümör oluşumuna karşı koruma sağlar. Araştırmalar düzenli soğan tüketiminin kolorektal kanser, ağız kanseri, larenks kanseri, özofagus kanseri, yumurtalık kanseri gibi birçok kanser riskini düşürdüğünü göstermiştir. Günde bir soğan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
2. Kalp Sağlığını Korur
Düzenli soğan tüketiminin yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kalp sağlığına katkılarının sülfür bileşenleri, krom ve B6 vitamini sâyesinde olduğu düşünülmektedir. Bu besin maddeleri homosistein seviyesini düşürerek kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.
3. Kan Şekeri Seviyesini Düşürür
Soğanda bulunan “alil propil disülfidin” maddesinin insülin miktarını artırarak kan şekerini düşürdüğü bir araştırmayla ispatlanmıştır. Ayrıca soğanın içerdiği kromun kan şekerini düzenlediği düşünülmektedir.
4. Mide ve Bağırsak Sağlığını İyileştirir
Soğan flavonoidler açısından çok zengindir. Bu flavonoidler de kolon kanseri riskini düşürmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda tümörlerin büyümesinin ve kanser yapıcı maddelerin kolon hücrelerine zarar vermesinin flavonoidler ile önlenebildiği gözlemlenmiştir.
5. Cildi Güzelleştirir
Soğanlar mukus dokularındaki kan dolaşımını artırırlar. Bu yüzden ciltteki yaralara, çiziklere ve çıbanlara uygulanabilir. Balla karıştırılan soğan akneler için en iyi doğal tedavilerden biridir.
6. Saç Büyümesini Uyarır
Soğan saç büyümesini sağlayan temel besin maddelerinden biri olan sülfür açısından zengindir. Bir araştırmada, kafa derisine haftada iki kez soğan suyu uygulananlarda iki aydan sonra saç çıkmaya başlamıştır.
7. Kolerayı Tedavi Eder
Soğan kolera için etkili bir tedavidir. 5-7 karabiber tanesi ile karıştırılmış 30 gram rendelenmiş soğanı hasta günde 2-3 kez yiyerek bu hastalıktan kurtulabilir. Ayrıca bu karışım ishali ve kusmayı da azaltır.
8. Kemik Sağlığını Korur
“Journal of Agriculture and Food Chemistry” dergisinde yayımlanan bir araştırmada, soğanın içeriğinde bulunan GPCs adlı bir madde sayesinde bağ doku üretme özelliğinin bulunduğu keşfedilmiştir. Böylece kemik sağlığını iyileştirmektedir. Bu yüzden, soğan kemik erimesi riski bulunan kadınlar için çok faydalıdır.
9. Nezle ve Gribi İyileştirir
Soğan ayrıca nezle ve grip tedavisinde etkilidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) soğanın öksürük, bronşit ve solunum yolları enfeksiyonları gibi grin belirtilerini dindirdiğini belirtmiştir.
10. Diş Problemlerini Önler
Son araştırmalar soğanın diş çürümesine ve diğer diş problemlerine neden olan bakterileri öldürdüğünü göstermiştir. Çiğ soğanın 2-3 dakika çiğnemek ağızdaki bütün bakterileri öldürmek için yeterlidir. Ağrıyan dişe bir parça soğan koymak ağrıyı rahatlatır.
11. Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıklarına İyi Gelir
Soğan diüretik özelliklere sahiptir, bunlar da böbrek ve idrar yolları problemlerine iyi gelir. İdrar yapma esnasında yanma hissinden şikayetçi olanlar suyu çok az (6-7 gram) soğanla kaynatıp içebilirler. Yanma hissini dindirebilir.
12. Kan Pıhtısını Önler
Soğanlar kan pıhtısını doğal olarak önlerler. Soğandaki sülfür trombositlerin kümelenmesini engelleyerek, kanda pıhtı oluşumunu engeller.
13. Sindirim Fonksiyonlarını İyileştirir
Soğan iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca içerdiği prebiyotikler sayesinde sindirim sisteminde iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar. Böylece sindirim fonksiyonları iyileşir.
14. Alerjilere Karşı Korur
Soğan quersetin adlı antioksidan açısından zengindir. Bu antioksidan anti-enflamatuar ve anti-alerji özellikleri ile bilinir. Soğandaki flavonoid alerjilerin yarattığı histamin ve diğer maddeleri bloke eder. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bahar nezlesi belirtileri quersetin ile ciddi oranda azaltılabilir. Önerilen oran günde 3 kez 200-400 mg arası.
15. Anti-Enflamatuar Faydaları Vardır
Soğanda bulunan quersetin diğer maddelerle birlikte sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar. Bu maddeler anti-enflamatuar (iltihap önleyici) özellikleriyle eklem iltihabı gibi enflamasyona bağlı hastalıkları engeller.
Soğan alırken temiz, düzgün şekilli ve boyun kısmında açıklık olmayanları seçmeye özen gösterin. Filizlenenlerden ve siyah lekeli olanlardan kaçının. Soğanın faydalarından maksimum oranda yararlanmak için tazesinden tüketmek önemli.

0 yorum:

Yorum Gönder