dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Elma Sirkesi Cilde Faydalı mıdır Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Kasım 09, 2015

Filename Elma Sirkesi Cilde Faydalı mıdır
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Kasım 09, 2015
Label
Action
Elma potasyum, pektin, malik asit ve kalsiyum gibi besin maddeleriyle doludur. Sirke oluşumu sırasındaki fermentasyon süreci elmadaki vitamin ve mineralleri, daha da güçlendirir. Bu da elma sirkesini birçok cilt problemine karşı etkili hâle getirir. Elmanın cilde faydaları şunlar:

Cilt Lekelerini Temizler


Dr. Edward Group “Elma Sirkesinin Faydaları” adlı makalesinde, sirkenin aknenin doğal tedavisinde sık sık kullanıldığını söylüyor. Sirke cildin asiditesini dengeleyerek ve bakterileri öldürerek cilt lekelerini temizler. Yüze sürüldüğünde fazla yağı emer. Elma sirkesini bir pamukla yüzünüze sürebilirsiniz. Ciddi aknelerde, gece boyunca yüzünüzde kalmasında yarar var. Böylece gözenekler temizlenir ve ölü deri hücrelerden arındırılır. Sirke ayrıca yüzünüzü daha pürüzsüz yapar.

Yaşa Bağlı Cilt Lekelerinin Kaybolmasına Yardım Eder


Yaş lekeleri (karaciğer lekeleri ya da güneş lekeleri) yaşlandıkça cildimizde oluşan iyi huylu renk bozulmalarıdır. Özellikle 40 yaşını geçenlerde yüzde görünmeye başlar. Elma sirkesindeki sülfür bu lekelerin kaybolmasına yardım eder. Derece derece bunların kaybolmasını sağlar. Yaşa bağlı lekelerde elma sirkesi direkt içilerek ya da lekelere sürülerek kullanılabilir. Elma sirkesini soğan suyuyla karıştırdığınızda süreci hızlandırabilirsiniz.

Güneş Yanığı ve Kaşınmayı Tedavi Eder


Güneş yanığı genellikle acı verir ve yüzde kötü bir görüntüye sebep olabilir. Etkilenmiş yüzeye pamuğa batırılmış elma sirkesini nazikçe sürün. Böylece kızarıklığı ve acıyı giderebilirsiniz. Aynı tedavi yöntemi böcek ısırıkları ve döküntüler sonucu ortaya çıkan kaşıntıyı da giderir.

Vücudu Toksinlerden Temizleyerek, Cildi Yeniler


Doğal mineral, vitamin ve enzimler açısından zengin olması sebebiyle, elma sirkesi vücudu toksinlerden arındırma noktasında etkilidir. Elma sirkesindeki asitler toksinlere bağlanarak, vücudun daha efektif olarak temizlenmesini sağlar. Antik kültürlerde elma sirkesi sıklıkla kanı temizlemek için kullanılırdı.
Elma sirkesinin diğer temizleme yolları da, vücuttaki mukusları parçalaması ve lenf nodüllerini temizleyip, akışı hızlandırmasıdır. Sağlıklı bir lenf sistemi hücrelerden toksinleri temizler ve bağışıklık sisteminin iyileştirir. Bütün bu vücudu arındırma süreci, ciltteki akışın daha iyi olmasını sağladığı için daha sağlıklı ve daha güzel bir cilt sağlar.
Her yemekten önce 1-3 çay kaşığı elma sirkesini ılık veya soğuk suya ekleyip içebilirsiniz. İsterseniz sıcak suya da ekleyip, biraz bal katarak çay gibi de yudumlayabilirsiniz. Elma sirkesi salatalara katılarak da tüketilebilir.

Elma Sirkesinin Faydaları


1. Kan Şekerini Dengeler
Vücudunuz kan şekerini dengelemek için insülin üretir. Elma sirkesinin anti-glisemik etkisi insülinin vücuda etkisine yardım eder.
Vücudu insüline dayanıklı insanlar her öğünde elma sirkesi tüketmelidir. Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin.
Günde üç defa bu karışımı tüketmek midenin sindirim oranını sabit tutar, böylece vücudunuz yeni tüketilen şekerleri sindirirken kanınızda şeker oranı sabit kalır.
2. Dişleri Beyazlatır
Eğer dişlerinizin sarı görünmesinden utanıyorsanız elma sirkesi dişlerinizin inci gibi görünmesi için basit ve ucuz bir yöntemdir. Elma sirkesi dişlerinizdeki lekeleri temizler, ağzınızdaki ve sakızınızdaki bakterileri yok eder.
Bütün yapmanız gereken sabahları elma sirkesi ile gargara yapmak ve hemen ardından dişlerinizi fırçalamaktır. Düzenli olarak elma tüketmek de ağız sağlınızı korumanıza yardım eder, aynı şekilde sert sebze-meyve tüketmek dişlerinizde diş fırçası kullanımı etkisi bırakır.
3. Kabızlığı Tedavi Eder
Elma sirkesi pektin içerir. Pektin bağırsak hareketlerini kolaylaştıran suda çözülebilir bir liftir. Pektin kabızlık problemi için doğal ve çok iyi bir çözüm aracıdır.
İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırıp bunu günde üç defa tüketin. Hatta elma suyuna veya üzüm suyuna karıştırarak daha lezzetli hale getirebilirsiniz.
4. Kilo Vermenize Yardım Eder
Taze, filtresiz elma sirkesini düzenli olarak kullanmak kilo vermenize yardımcı olur. Elma sirkesi çok iyi bir asetik asit kaynağıdır.
Araştırmalar 12 hafta boyunca günlük olarak asetik asit tüketilen obez insanların kilo verdiklerini, karın- bel çevresindeki yağlarından kurtulduklarını ve vücutlarındaki trigliserit miktarında önemli bir azalma olduğunu göstermiştir. Asetik asit aynı zamanda karaciğer de dahil vücutta yağ birikimini engeller.
5. Saçları Besler
Eşit oranda su ve elma sirkesi karışımı ile çok iyi ve doğal bir solüsyon elde edilebilir. Bu karışım saçları besler, parlamasını sağlar ve çok yumuşak bir dokunma hissi verir.
Kepekleri engellemesi açısından da çok etkilidir. Elma sirkesi kepeğe sebep olan mantarları temizler ve kafa derisinin Ph değerini dengeler.
Kepek tedavisi için eşit miktarda su ve elma sirkesi karşımını kafa derinize sürün, 15 ile 60 dakika arası bekletin ve durulayın. Bunu haftada bir veya iki defa uygulayın.

0 yorum:

Yorum Gönder