dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

DreamWeaver Nedir ? Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Haziran 01, 2013

Filename DreamWeaver Nedir ?
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Haziran 01, 2013
Label
Action
Dreamweaver ; Çalışma sayfasının görünümünü düzenler. Sanal ızgara, cetvel, kenarlıklar gibi yardımcı öğelerin kullanılabilmesini sağlar.


Araçların Kısaca Açıklamaları ;Web sayfaları HTML adındaki bir bilgisayar dili ile oluşturulur. Bir web sayfasına ait kodlara bakınca ilk görüşte anlayamayacağımız yazılar görürüz. Normalde bir metin editörü ile web sayfası yapılabilir. Ancak bunun için HTML dilini bilmemiz gerekir. Aslında web sayfası yapmak için bu dili öğrenmek gereksizdir çünkü bu işi tek başına yapan programlar mevcuttur. Bunların genel adı "Html Editörü" dür. Dreamweaver'de bunlardan biridir. Bu editörler bize görsel bir çalışma ortam sunarlar ve biz aynen bir web sayfası görünümü ile programda sayfalarımızı oluştururuz. Bu programlar bizim yaptığımız herşeyi arkaplanda HTML'ye çevirirler. Yaptığımız sayfayı explorer ile açınca programda yaptığımız sayfa aynen karşımıza çıkar. Bu sayfayı tekrar editör programda açıp değişiklikler yapabiliriz. Ençok kullanılan Html Editöleri Dreamweaver ve Frontpage'dir. Bunların dışında Namo, Visual Page gibi değişik proramlarda mevcuttur. Ancak biz burada bu programların en iyisi olarak kabul edilen Dreamweaver'i anlatacağız. Dreamweaver bugün en amatörden en profesyonele birçok webmasterin tercih ettiği bir programdır. Çünkü öğrenmesi ve kullanması basit bir program. Diğer Html Editörleri ile kıyaslandığında sayfa yaparken bize sunduğu özellikler gayet iyidir. Dreamweaver'i yapan Macromedia firması web'te bir standart haline gelen FLASH formatının yaratıcısı olduğu için birçok Macromedia uygulaması ile sorunsuz bir bütünlük sunmaktadır.

Programın Temini ve Kurulumu ;

Dreamweaver lisanslı bir programdır. Sahip olmak için para ile satın almak zorundayız. Fakat internetten veya Macromedia.com dan 30 günlük deneme sürümünü indirebiliriz. Bu sürümde hiçbir kullanım kısıtlaması yok fakat programı sadece 30 gün kullanabilirsiniz.Programın kurulumu diğer programlar ile aynıdır.Programı istediğiniz bir dizine kurup çalışmaya başlayabiliriz.

Çalışma Ortamı;

Programı ilk çalıştırdığımızda karşımıza bir sürü palet (ufak pencereler) gelecektir. İlk bakışta bu biraz gözünüzü korkutabilir ancak bunların birçoğunu ileriki seviyelerde kullanacağımız için kapatabiliriz. Bu paletlerden sadece iki tanesinin açık kalması bize yetecektir. Bu paletler "Objects" ve "Property"'dir. Büyük olan ana pencere ise bizim sayfalarımızı yapacağımız "Document Window" dur. Objects paleti sayfalarda kullanacağımız nesneleri eklemek için kullanılır. Bu nesneler; tablo,resim,flash v.b. dir. Property ise seçili olan öğelerin özelliklerini değiştirmek için kullanılır. Bu özellikler;resimlerin boyutlarını değiştirmek,yazı ve resimlere link vermek gibi şeylerdir.

Menu Bar (Menüler);

Her programda olduğu gibi Dreamweaver'da da ust barda menüler vardır. Programda yapılabilecek herşey bu menulerde mevcuttur.

File Menüsü;

Dosya işlemlerinin yapıldığı menüdür. Yeni bir sayfa oluşturmak,kaydetmek,varolan dosyayı açmak gibi işlemler yapılır.

Edit Menüsü;

Döküman ile ilgili menüdür. Kopyala,yapıştır,tümünü seç,bul ve değiştir gibi işlemlerin yanısıra Dreamweaver'in genel özelliklerini değiştirmek için kullanabiliriz.

Insert Menüsü;

Sayfaya nesne eklemek için kullanılır. Objects penceresinin menü şekline getirilmiş halidir.

Modify Menüsü; 

Sayfalarda varolan elemanlar üzerinde değişiklik yapmak için kullanılır. Bu değişiklikler;kütüphane, çerçeve ayarları, katmanlar, sayfa özellikleri v.b.

Text Menüsü; 

Sayfadaki karaktersel ifadelerin düzenlenmesini sağlayan menüdür. Bu düzenlemelerden bazıları;imla denetleyicisi (ingilizce), yazıya ait font, renk, stiller v.b. dir.

Commands Menüsü; 

Sürekli tekrarlanan işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlamak için kullnılır. Bu menü ile bir emir listesi oluşturabilir, düzenleyebiliriz.

Site Menüsü; 

Dreamweaver ile yapılan sayfalar birbirinden bağımsızdır. Bunları bir sihirbaz ile düzenleyip site haline getirebiliriz. Böylece sayfalar arası bağlantılar kontrol altına alınabilir.

Window Menüsü; 

Programda varolan paletleri açıp gizlemek için kullanılır.

Help Menüsü; 

Programa ait yardım menüsüdür. Ayrıca Dreamweaver ile ilgili internet bağlantıları yer almaktadır

DestekWeb li Kalın :)


Teşekkürler.

0 yorum:

Yorum Gönder