dislanze
v10
today : | at : dislanze | safemode : ON
> / home / facebook / twitter / exit /
name author perms com modified label

Stres Saç Kaybına Sebep Olur mu Süleyman Akyıldız rwxr-xr-x 0 Eylül 14, 2015

Filename Stres Saç Kaybına Sebep Olur mu
Permission rw-r--r--
Author Süleyman Akyıldız
Date and Time Eylül 14, 2015
Label
Action
Evet stres ve saç kaybı ilişkili olabilir.
Yüksek strese bağlı üç çeşit saç kaybı olabilir:
-Alopecia areata: Bu hastalık kendini saçta, kirpiklerde ve sakallarda bölgesel dökülmeyle belli eder. Birçok faktörün bu hastalığı tetiklediği düşünülüyor. Aşırı stres de bunlara dahil. Alopecia areata ile, akyuvar hücreleri saç foliküllerine (saç köküne) saldırır. Böylece saç büyümesi durur ve saç dökülmeye başlar.
-Telogen effluvium: Bu hastalıkta stres büyüyen saçların birçoğunu dinlenme aşamasına sokar. Birkaç ay içinde, hastalıktan etkilenmiş saçlar yıkanma veya taranma esnasında bir anda dökülmeye başlar.
-Trikotilomani: Bu hastalıkta kişi saçını, kirpiklerini veya vücuttaki diğer kıllarını çekmek için karşı konulmaz bir istek duyar.
Stres ve saç dökülmesi kalıcı olmak zorunda değil. Eğer stresi kontrol altına alırsanız, saçınız tekrar çıkmaya başlayacaktır. Olağanın üstünde bir saç kaybıyla karşılaşınca doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin. Hızlı saç kaybı tedavi isteyen başka bir medikal durumun da habercisi olabilir. Eğer gerekliyse, doktorunuz saç dökülmesi için gerekli tedavi seçeneklerini tavsiye edebilir. Ve eğer stresi yönetme çabalarınız sonuç vermiyorsa, bu konuda da yardım almanızda yarar var.

0 yorum:

Yorum Gönder